تاریخ ثبت 1397/08/01
ساعت ثبت 10:22
تعداد بازدید 78
    دانشجویان دوره کاردانی بخوانند
منبع خبر : روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی
متن خبر :

دوره کاردانی دانشگاه‌ها دو ساله است و دانشجویان باید حداقل ۶۸ واحد تا اتمام این دوره را سپری کنند.

امسال براساس نظام آموزشی مدارس که دوره تحصیل برای همه دانش‌آموزان ۱۲ ساله است تعداد ورودی به دوره کاردانی در همه دانشگاه‌ها اعم از دانشگاه آزاد اسلامی، علمی کاربردی، فنی‌وحرفه‌ای و سایر دانشگاه‌های دولتی کاهش یافته است و در واقع فقط پشت‌کنکوری‌های کاردانی سال گذشته وارد دوره کاردانی امسال شدند.

اما دانستن نکات چگونگی گذراندن این دوره برای همه دانشجویان فعال و تازه‌واردها مهم است؛ چراکه تعداد زیادی از دانشجویان این دوره با چالش‌هایی مواجه شدند و سؤالات خود را با خبرگزاری آنا درمیان گذاشتند. در این گزارش سعی شده که به همه سؤالات پرتکرار دانشجویان این دوره پاسخ داده شود.

براساس ضوابط دوره کاردانی که البته در دوره کارشناسی هم صادق است، دانشجو در هر نیمسال باید حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد درسی انتخاب کند و حداکثر واحد مجاز در دوره تابستان ۶ واحد است.

در برخی از دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این سقف واحد رعایت نمی‌شود و برخی از دانشجویان معترضند که هر ترم فقط ۱۴ واحد به آنها ارائه می‌شود.

در صورتی که براساس ضوابط این دوره، اگر میانگین نمرات دانشجو در هر نیمسال تحصیلی کمتر از ۱۲ باشد، دانشجو دران نیمسال مشروط تلقی می‌شود و در نیمسال بعدی حداکثر می‌تواند تا ۱۴ واحد درسی انتخاب کند. اگر میانگین نمرات دانشجویی در یک نیمسال حداقل ۱۷ باشد، در این صورت دانشجو با تأیید گروه آموزشی می‌تواند در نیمسال بعد حداکثر تا ۲۴ واحد درسی دریافت کند.

حتی چنانچه دانشجو در نیمسال آخر برای دانش‌آموختگی باشد و ۲۴ واحد درسی داشته باشد و میانگین کل وی بالای ۱۰ باشد، می‌تواند تا ۲۴ واحد درسی دریافت کند.

همچنین در شرایط خاص که دانشجو با گذراندن حداکثر ۸ واحد درسی دانش‌آموخته شود، با تأیید گروه آموزشی می‌تواند واحدهای مذکور را در دوره تابستان دریافت کند.

درصورتی‌که واحدهای انتخابی یا باقیمانده دانشجو در پایان هر نیمسال به تشخیص گروه آموزشی، بنا به دلایل موجه و خارج از اراده دانشجو به کمتر از ۱۲ واحد درسی برسد در این صورت این نیمسال به‌عنوان یک نیمسال کامل در سنوات تحصیلی وی محسوب می‌شود؛ اما در مشروط شدن یا ممتاز شدن دانشجو بی‌تأثیر است؛ یعنی اگر میانگین دانشجو کمتر از ۱۲ شد مشروط نیست و اگر ۱۷ و بالاتر شد ممتاز محسوب نمی‌شود.

درصورتی‌که دانشجو در آخرین نیمسال تحصیلی برای دانش‌آموختگی حداکثر دو درس نظری داشته باشد، با تأیید گروه آموزشی و با رعایت سقف واحدهای آن نیمسال می‌تواند دروس را به‌صورت معرفی به استاد در آن نیمسال یا دوره تابستان بگذراند.

چنانچه دانشجویی قبلاً یک درس عملی نظری را دریافت ولی نمره قبولی کسب نکند اما دوره عملی درس فوق را گذرانده باشد، می‌تواند با رعایت مفاد این ماده، بخش نظری آن درس را به‌صورت معرفی به استاد دریافت کند.

چگونگی و ترتیب ارائه تمامی دروس هر دوره و هر رشته با رعیت پیش‌نیاز هر درس طبق برنامه درسی مصوب بر عهده گروه آموزشی است. دانشجو در آخرین نیمسال تحصیلی از رعایت مقررات مربوط به این ماده معاف است.

دانشگاه اختیار دارد برای دانش‌آموختگان دوره کاردانی پیوسته (فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی) که معدل کل آنها زیر ۱۴ است حداکثر ۲۰ واحد درسی جبرانی ارائه کند. نمره این دروس در میانگین نیمسال و کل محاسبه نمی‌شود.

دانشجوی مشمول آموزش رایگان در دانشگاه‌های دولتی، در صورت حذف یا عدم کسب نمره قبولی در هر درس، برای انتخاب مجدد آن درس، درصورتی‌که سنوات مجاز تحصیلی دانشجو تمام شده باشد موظف به پرداخت هزینه مربوط طبق مصوبه هیأت امنای دانشگاه است.

مدت مجاز تحصیل در دوره کاردانی دو سال است و دانشگاه اختیار دارد در شرایط خاص با تصویب شورای آموزشی دانشگاه، حداکثر یک نیمسال برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و حداکثر دو نیمسال برای دوره کارشناسی پیوسته، مدت مجاز تحصیلی را افزایش دهد. چنانچه دانشجو در این مدت دانش‌آموخته نشود از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

حضور دانشجو در تمام جلسات درس دوره‌های حضوری الزامی است. اگر دانشجو بیش از ۳,۱۶ جلسه یا در جلسه امتحان پایان نیمسال آن درس غیبت کند، چنانچه غیبت دانشجو به تشخیص شورای آموزشی دانشگاه غیرموجه تشخیص داده شود نمره آن درس صفر و در صورت تشخیص موجه، آن درس حذف می‌شود. در این صورت رعایت حدنصاب ۱۲ واحد در طول نیمسال برای دانشجو الزامی نیست ولی نیمسال مذکور به‌عنوان یک نیمسال کامل جزو سنوات تحصیلی محسوب می‌شود.

در شرایط خاص، حذف تمام دروس یک نیمسال تحصیلی با درخواست کتبی دانشجو و تأیید شورای آموزشی دانشگاه قبل از شروع امتحانات و با احتساب در سنوات تحصیلی امکان‌پذیر است.

دانشجو می‌تواند در صورت اضطرار تا دو هفته قبل از شروع پایان نیمسال، صرفاً یک درس نظری را با تأیید گروه آموزشی حذف کند به شرط آن که تعداد واحدهای باقیمانده دانشجو کمتر از ۱۲ واحد نشود.

حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۰ است. دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکنند چنانچه در نیمسال‌های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند، نمره یا تمام نمره‌های مردودی قبلی در ریزنمرات تحصیلی دانشجو فقط ثبت و باقی می‌ماند، اما این نمره‌ها در محاسبه میانگین کل دوره بی‌اثر و صرفاً آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.

دانشجو می‌تواند با رعایت سنوات مجاز تحصیل، در دوره کاردانی یک نیمسال از مرخصی استفاده کند.

ثبت‌نام نکردن دانشجو در هر نیمسال تحصیلی، انصراف از تحصیل محسوب می‌شود. تصمیم‌گیری در مورد بازگشت به تحصیل دانشجوی منصرف از تحصیل بر عهده شورای آموزشی دانشگاه است.